Конспекти уроків за Аристовою 1 клас 1 сем ( 2013)


Увага! Конспекти складені у 2013 році без сучасних змін музичного матеріалу 


1 клас   І семестр  
Урок №1
Тема : Як звучить довкілля?

Мета: зацікавити учнів уроками музики; ознайомити з емоційним змістом музики, правилами слухання, співу; дати поняття «музичні та шумові звуки», «композитор»; розпочати формування вмінь сприймати та виконувати музику; розвивати творчу уяву, фантазію учнів; виховувати інтерес і любов до музики, пісні, творчої праці, бажання вчитися музики.

Музичний матеріал: В. Подвала «Музичні загадки»; Н. Май «Перший дзвоник»; поспівка «Дзвоник задзвенів».
наочні посібники: нотна хрестоматія; портрет композитора В. Подвали; вірш «Розповідає музика»О. Лобової.
Обладнання: музичні інструменти; С
D-програвач; фонохрестоматія.
тип уроку: урок уведення в тему.

                                                   Хід уроку

1. Організаційний момент.Музичне вітання
У ч и т е л ь. Сьогодні розпочався ваш перший музичний урок.
Пролунав
дзвоник. На початку привітаймося! Наше привітання буде особливим, таким,
як і наш урок. Послухайте наше вітання.
Прослуховування музичного вітання
Š - Що особливого у нашому вітанні?

2.
Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь. Мабуть, ви ще у дитячому садку дуже любили музичні заняття,
де виконували пісні, танцювали, грали у музичні ігри, слухали музику. Тепер
ви подорослішали, прийшли до школи, де на вас знову чекають цікаві зустрічі
зі світом музичного мистецтва. Ми вирушимо у подорож до музичних казок, депочуємо музику природи, спів пташок.
Š Про що нам може розповісти музика?
Розповідає музика про все, що є на світі:
Як вдалину біжить ріка, милуючись у літі,
Як сонце в синіх небесах промінням землю гріє,
Про кожну квітку у лісах, про спогади та мрії.
Про щиру пісню солов’я, про верби і калину,
Про землю, що навік моя,— співучу Україну.
Як хуртовина білий сніг розсипала навколо,
І як дзвінкоголосий сміх збирає друзів в коло.
Як грізно за вікном бурчить зимова завірюха,
Як важко, коли друг мовчить або немає друга.
Про дзвін джерельного струмка й ліси, дощами вмиті,
розповідає музика про все, що є на світі.
О. Лобова
3. Основна частина
3.1.
Засвоєння нових знань
Š Які звуки лунають навколо вас? (Звуки транспорту тощо)
Š Якщо ви потрапите у ліс, у парк, то що можна там почути? (Голоси пта­
шок, шелестіння листочків, гілочок, дерев, дзюрчання води)
Звуки скрізь є: в лісі, в полі
В небесах, що сни колишуть,
І на вулиці, і в школі,
Звуки вкрались навіть в тишу.
Засвоєння понять
Усе це — тріск, кроки, гуркіт, шарудіння — шумові звуки.
Годинник цокає: цок-цок!
І стільки звуків день у день
Колеса б’ють: тук-тук!
Луна навколо нас,
У-у, у-у! — реве гудок,
Що можна скласти сто пісень
Такий тривожний звук.
І заспівати враз!
А ще бувають звуки музичні.
Š Де можна почути музичні звуки?

3.2.
Вокально-хорова робота
Ознайомлення з правилами співу
Розучування та виконання поспівки «Дзвоник задзвенів»
У ч и т е л ь. На початку уроку, коли ви заходили до класу, вас зустріла піс-
ня. Послухайте її ще раз.
Š Про що вона розповідає?
Слухання пісні «Перший дзвоник» Н. Май
Š Чи відома вам ця пісня?
Š Який настрій вона викликає?
Засвоєння понять
Людина, яка створює музику,— це композитор.
Цю пісню написала українська композиторка Н. Май. Зараз ми вивчимо її,
адже ця пісня про всіх, хто вперше йде до школи, а отже, саме про вас.
Розучування пісні «Перший дзвоник» Н. Май (робота над поставою,
одночасним початком співу, м’якістю звуковедення)
Слухання музики
Š Які звуки ми можемо почути у лісі?
Š Кого ми можемо побачити у лісі влітку? Про це ви дізнаєтеся, якщо відга-
даєте пісеньки-загадки українського композитора В. Подвали.
Š Про яких лісових мешканців розповів композитор?
Слухання «Музичних загадок» В. Подвали


4. Підбиття Підсумків уроку
Š Чи сподобалася вам наша перша зустріч із музикою?
Š З якими піснями ми ознайомилися на уроці?
Š Про що розповіла нам пісня «Перший дзвоник» Н. Май?
Š Які правила співу та слухання музики ви запам’ятали?
У ч и т е л ь. Щоб зрозуміти та полюбити музику — одного уроку замало. То-
му слухайте музику завжди, співайте разом із батьками та однокласниками —
у школі, удома, на відпочинку!

Клас 1
Урок № 2
Тема :  Музика передає почуття!
Мета:
навчальна:    надати учням уявлення про музику як мистецтво, що розповідає про життя людей і навколишній світ мовою звуків, про вокальну та інструментальну музику;
розвиваюча:    розвивати в учнів уміння сприймати музику та визначати засоби її виразності; розвивати вокально-хорові виконавські навички; дати визначення поняттю «пульс»;
виховна:    виховувати музичну культуру та моральні якості (співчуття, почуття людяності, любові до рідного краю).
Музичний матеріал:  П.  Чайковський «Хвороба ляльки», «Нова лялька»; поспівка «Звучно, весело співаємо»;  Н. Май «Перший дзвоник»;
гра «Композитор».
Наочні посібники:  нотна хрестоматія; портрет композитора П.  Чайковського; ілюстрації до музичних творів; підручник  ,,Музичне мистецтво 1 клас ,, Л.Аристова.
Обладнання: CD-програвач; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
1. Організаційний момент.Музичне вітання
2. Актуалізація опорних знань.
Якими бувають музичні звуки?   ŠŠ
3. Мотивація навчальної діяльності.
Чи може музика розповісти про почуття?   Š
Якими можуть бути почуття?   Š
У ч и т е л ь. Отже, звернімося до музики, вона дасть нам відповіді на ці за-питання.
4.Слухання музики.
У ч и т е л ь. У які ігри найбільше люблять гратися дівчата? Композитор
П. Чайковський часто гостював у с. Кам’янка на Чернігівщині, де жила йо-го сестра з племінниками. Спостерігаючи за іграми дітей, він написав для них
«Дитячий альбом». З-поміж багатьох п’єс усього альбому є дві, у яких ідеть-ся про гру дівчинки з лялькою. Погляньте на два малюнка. (Розглядання ілю­
страцій.) На одному малюнку дівчинка лікує захворілу ляльку, а на іншому
грається з лялькою.
Гра «Композитор»
У ч и т е л ь. Якщо б ви були композиторами, то яку музику написали б, щоб
передати настрій цих двох малюнків? (Відповіді учнів.)
Слухання «Хвороба ляльки» та «Нова лялька» П. Чайковського
У ч и т е л ь. Послухайте два музичних твори композитора П. Чайковського.
-         Який твір розповідає про події, зображені на першому малюнку, а який про події другого?
Слухання «Хвороба ляльки» та «Нова лялька» П. Чайковського.
Чому ви вирішили, що перший твір відповідає першому малюнку, а дру-   Š
гий — другому? Можливо, навпаки? (Коментар.У цьому разі вчитель за­
стосовує прийом провокування дискусії.)
Якби ви були композитором, то яку назву ви могли дати цим творам?   Š
Композитор назвав ці твори «Хвороба ляльки» та «Нова лялька». У п’єсі
«Хвороба ляльки» ми чуємо, як болісно та жалібно зітхає дівчинка, немов сльо-зи капають з очей — так їй шкода ляльку. А у п’єсі «Нова лялька» ми почули  радісну, поривчасту музику, дівчина немов кружляє та співає від радощів. Кожний музичний твір має свою душу, свій наспів. Це-мелодія. Мелодія може бути радісною, сумною, грайливою, задумливою. Мелодію можна заграти на музичному інструменті або проспівати.
Які почуття викликала у вас ця музика?   Š
Так, ця музика вчить відчувати чужий біль. І хоча вона про ляльку, але по-чуття в ній справжні. Але після суму обов’язково настає радість.
Придумайте розповіді за малюнками . Підручник. Стор. 11( Відповіді учнів.)
Ви придумали дуже цікаві розповіді.
5. Здоров'язберігаючі вправи.
6. Вокально-хорова робота
Виконання поспівки «Звучно, весело співаємо» ( стор.12)
Засвоєння понять
Коли ви виконували цю пісеньку, то, мабуть, відчули рівномірну пульсацію — раз-два, раз-два. Пульс — це рівномірні «кроки» музики.
Виконання поспівки із крокуванням та плесканням.
Робота над піснею  «Перший дзвоник» Н. Май ( стор.8)
7. Підсумок уроку.
У ч и т е л ь. Сьогодні на уроці ми відчували сум та радість, училися відчу-вати біль іншої людини та розділяти її радість.
Пригадайте назви творів, які ми слухали на уроці.   Š

Клас 1  
Урок №3
Тема :  РІЗНІ   ГОЛОСИ
Мета:  збагачувати музичний досвід учнів, розкриваючи особливості хороводної, ігрової пісні; засвоювати з ними поняття «високі звуки», «низькі звуки»;
розвивати творчі здібності до музики, почуття ритму;
виховувати інтерес дому зичного мистецтва, уміння спілкуватися.
Музичний матеріал: Е. Ґріґ «Пташка»; Д. Кабалевський «Зайчик дражнить ведмежатко»; поспівка «Ку-ку»; українська народна пісня «Ой, до нори, мишко»; М. Дремлюга «Пісня про школу»; ігри «Прогулянка лісом», «Луна»; гра-загадка «Неслухняне пташеня».
Наочні посібники: нотна хрестоматія; казка Хао Ньїєн «Чому дятел не співає?»; портрет композитора Д. Кабалевського; ілюстрації до музичних творів;
Обладнання:
CD-програвач; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.
                                                ХІД  УРОКУ
1. Організаційний момент. Музичне вітання
2. Актуалізація опорних знань
Š -Які настрої передає музика?
Š -У яких музичних творах, що слухали на попередньому уроці, ми чули сум?
Š -Який музичний твір розповів нам про радісну гру дівчинки?
Š -Як називають людину, яка створює музику?
3.
Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь. Чи відомо вам, що музика — справжня чарівниця? Вона може
передати не тільки різні настрої та почуття. разом з нею ми зможемо здійсни-
ти подорож до осіннього лісу й почути лісові таємничі звуки. Чи хотіли би ви
разом зі мною почути пісню лісу? Тоді ми знову вирушаємо у подорож.
4.
Основна частина
У ч и т е л ь. Ось ми й у лісі. Уявіть: зійшло сонце. Якщо прислухатися, то
можна почути багато звуків: спів пташок, шелестіння листя, шарудіння гіло-
чок. Це — музика лісу! Видатний український педагог В. Сухомлинський, від-
відавши з учнями ліс, написав невеличку казку. Ось послухайте…
«Зійшло сонце, подихнув легенький вітерець, і всі дерева в лісі заспівали.
Кожне співало свою пісню… Слухаючи цей спів, хотілося підійти до білокорої
красуні берізки, обійняти її. Дуб співав мужню пісню. Слухаючи цей спів, хо-
тілося бути сильними, відважними…»
Отже, привітаймося з природою її мовою!
Гра «Прогулянка лісом»
Діти мають наслідувати звуки лісу: дме вітер, шелестять листя, дзюрчить
Гра «Луна» (відтворення ритму)
Š Чи можуть звуки лісу стати музичними? Чия це музика? (Імітація стуко­
тіння дятла дерев’яними паличками.)
Це стукіт лісового лікаря дерев — дятла. Послухайте ще раз його стукіт
та повторіть зі мною.
Читання казки Хао Ньїєна «Чому дятел не вміє співати»
У ч и т е л ь. Чи відомо вам, чому дятел не співає, а лише стукає? Послухай-
те казку в’єтнамського письменника Хао Ньїєна «Чому дятел не вміє співати».
Учитель читає казку Хао Ньїєн «Чому дятел не вміє співати»
Š -Яких мешканців ми можемо зустріти у лісі?
4.1.
Слухання музики
Слово вчителя
Послухайте музику. Можливо, це ведмідь?
Слухання п’єси «Пташка» Е. Ґріґа
Š -Як ви здогадалися, що це музика пташки, а не ведмедя?
4.2.
Засвоєння нових знань
Засвоєння понять
Звуки, що виникають під час співу або гри на музичних інструментах,
мають певну висоту. Вони бувають високими та низькими.
Гра-загадка «Неслухняне пташеня»
У ч и т е л ь. Неслухняне маленьке дитинча синички, спурхнувши з гнізда,
полетіло високо вгору і сіло на верхівку дерева. (Грає арпеджіо вгору.)
Синичка-мама побачила і злякалася, що її дитина може впасти, тому зве-
ліла негайно спускатися. Музика зараз підкаже вам, чи послухалося пташеня
мами. (Грає арпеджіо вгору або вниз.)
Покажіть рухами рук, куди летіло пташеня.
4.3.
Слухання музики
У ч и т е л ь. Наша подорож лісом триває. Ми потрапили на лісову галяви-
ну. За звучанням музики визначте, хто бешкетує на лісовій галявині.
Слухання «Зайчик дражнить ведмежатко» Д. Кабалевського.
Š Якими звуками було зображено лісових мешканців?
Š Який настрій ви відчули в музиці?
Š Кого зобразили спокійні та низькі звуки, а кого — високі та дзвінкі?
4.4.
Вокально-хорова робота
Розучування поспівки «Ку-ку» з показом звуковисотності

Розучування української народної пісні «Ой, до нори, мишко»,
спів з проплескуванням пульсу мелодії
Повторення «Пісні про школу» М. Дремлюги
5.
Підсумок уроку
У ч и т е л ь. Наша подорож добігла кінця.
Š Про яких лісових мешканців розповіла нам музика?
Š Які голоси вони мають?
Š Якими бувають музичні звуки?


Клас 1
Урок 4
Тема : Музика крокує
Мета : навчальна: збагачувати музичний досвід учнів, розкриваючи особливості хороводної, ігрової пісні; засвоювати з ними поняття «довгі та короткі звуки»;                                                                                           розвивальна: розвивати творчі здібності до музики, почуття ритму;
виховна: виховувати інтерес до музики, уміння спілкуватися.
Музичний матеріал: Е. Ґріґ «Похід гномів»; В. Косенко «Не хочуть купити ведмедика»,«Купили ведмедика»; З. Левіна «Що нам осінь принесе?»; поспівка «Я крокую вгору»; українська народна пісня «Ой, до нори, мишко»; ігри «Дощ у лісі», нотна хрестоматія; ілюстрації до музичних творів;
Обладнання:інструменти шумового оркестру;
CD-програвач; фонохрестоматія.
Тип уроку : комбінований.

                                                  Хід уроку
1.Організаційний момент. Музичне вітання.
2. Актуалізація опорних знань.
Š -Якими бувають звуки, що ми чуємо навколо?
Š -Якими бувають музичні звуки?(висота)
3. Мотивація навчальної діяльності
Š Як ви рухаєтеся, коли поспішаєте до школи?
У ч и т е л ь. Так, ви йдете швидко. А якщо ви втомлені або вам не потріб-
но нікуди поспішати? Так, ваші кроки стають повільні
шими. А чи може му-
зика крокувати? Тож дізнаємося про це на уроці. Уявіть, що ви — композито-
ри. Яку музику б ви написали, щоб передати осінній настрій? Отже, сьогод ні
на уроці під час подорожі до осіннього лісу ми поміркуємо про те, як музика
передає осінні настрої.
4.
Основна частина
Гра «Дощ у лісі»
У ч и т е л ь. Передайте звуками шум дощу від перших крапель через зливу
до вщухання.
Š Якими звуками — музичними чи шумовими — ми передали шум дощу?
4.1.
Вокально-хорова робота
Розучування поспівки «Я крокую вгору»
У ч и т е л ь. Осіння пора завжди викликає два почуття: з одного боку, вона
трошки сумна, тому що закінчилося літо, настають холодні, похмурі дні. З ін-
шого боку — це час милування різнобарвною, кольоровою та яскравою приро-
дою, час збирання щедрого врожаю.
У ч и т е л ь. Передайте звуками шум дощу від перших крапель через зливу
Š Якими звуками — музичними чи шумовими — ми передали шум дощу?
Розучування поспівки «Я крокую вгору»
У ч и т е л ь. Осіння пора завжди викликає два почуття: з одного боку, вона
трошки сумна, тому що закінчилося літо, настають холодні, похмурі дні. З ін-
шого боку — це час милування різнобарвною, кольоровою та яскравою приро-
дою, час збирання щедрого врожаю.
Слухання пісні «Що нам осінь принесе?» З. Левіної
У ч и т е л ь. Усі люди радіють щедрій осені, збирають урожай та виконують
пісні. Прислухайтеся до пісні. Про що в ній ідеться?
Š Який настрій, які почуття ви почули у цій пісні?
Розучування пісні «Що нам осінь принесе?» З. Левіної
(спів у діалозі, виконання з проплескуванням пульсу)
4.2. Засвоєння нових знань
Засвоєння понять
Ви, мабуть, звернули увагу на те, що музичні звуки мають різну трива-
лість. Одні звучать довго, інші — коротко. На кожну частину пульсу при-
падає або один довгий звук, або два коротких.
Довгий звук — склад та — позначають
; два коротких звуки —
тІ-тІ — позначають
. На один довгий звук ТА припадає два коротких
ТІ-ТІ. Паузу (мовчання) позначають
 
У ч и т е л ь. Я хочу розповісти вам про свою пригоду. Учора я купувала
подарунок своєму маленькому приятелеві. Скільки у магазині іграшок! Ляль-
ки, машинки, кораблі, зайчики, цуцики, кошенятка та інші.
Š А що ви б придбали в іграшковому магазині?
Гра-імпровізація «Що придбали друзі».
У ч и т е л ь. Уявіть, що ваші друзі пішли до магазину іграшок, купили там
ляльку та маленьких гномів. Дайте ритмічну відповідь на запитання.
Що при-дба-ли дру-зі?
Запишіть ритмічний рисунок відповіді.
Гар-ну ляль-ку.
Ма-лень-ких гно-мів.
4.3.
Слухання музики
Слухання твору «Похід гномів» Е. Ґріґа
Š Про що розповіла нам музика?
Š Герої цієї п’єси крокували або швидко бігли?
Š Які казкові персонажі можуть крокувати під цю музику?

Слухання «Не хочуть купити ведмедика» В. Косенка

У ч и т е л ь. У магазині, де я був (була), особливо чудовим був ведмедик. І рап-
том я побачив (-ла) маленького хлопчика, який благав батьків, щоб йому купи-
ли цього ведмедика. Послухайте, як про це розповідає В. Косенко у своїй п’єсі.
Š Якщо ви були б композиторами, яку назву ви б дали цій п’єсі?
Š Як музика розповідає про почуття малюка?
Š Як звучала музика: голосно чи тихо, швидко чи повільно?

Слухання «Купили ведмедика» В. Косенка
У ч и т е л ь. Хочете дізнатися, чим завершилася ця історія? Послухайте ще
одну п’єсу.
Š На вашу думку, купили ведмедика малюкові чи ні?
Š Як би ви назвали цей твір?
Š Чому ви вирішили, що малюк отримав ведмедика?
Š Як музика розповіла про це?
Š Чи змінився настрій дитини?
Š Який настрій був у першій п’єсі?
Š Як він змінився у другій п’єсі?
4.4.
Вокально-хорова робота
Повторення пісні «Ой, до нори, мишко»
5. Підсум
ок  уроку
У ч и т е л ь. Ми сьогодні дізналися, як музика передає різні настрої люди-
ни. Отже, свою колекцію музичних вражень ми збагатили новими творами.
Š -Яких казкових мешканців лісу ми впізнали у творах Е. Ґріґа?
Š -Які музичні враження ви отримали від прослуховування п’єс В. Косенка?
Š -Які назви мали ці п’єси?
1 клас
Урок № 5
Тема : Свято осені
Мета: навчальна:  учити учнів розпізнавати життєвий зміст музики ти вміти на елементарному рівні висловлювати враження від музичних творів, передавати у виконанні настрій і характер музики; засвоїти з ними поняття «сопілка», «пастораль», «гучні й тихі звуки»; розвивальна:   розвивати відчуття пульсації; поглиблювати знання учнів про поняття «високі й низькі, короткі й довгі звуки»; розвивати творчі здібності, фантазію, уяву, емоційність учнів; виховна:  виховувати інтерес і любов до музики, пісні, творчої праці, бажання вчитися музики.
Музичний матеріал:В. Косенко «Пасторальна»; поспівка «Раз-два-три-чотири»; українська народна пісня «Ходить гарбуз по городу»; З. Левіна «Що нам осінь принесе?».
Наочні посібники:  нотна хрестоматія; ілюстрації до музичних творів; зображення музичних інструментів; підручник ,,Музичне мистецтво,. 1 клас (Л.Аристова)
Обладнання:музичні інструменти; СD-програвач;фонохрестоматія.
Тип уроку:урок поглиблення теми.
Хід уроку
1. Організаційний момент. Музичне вітання.
2. Актуалізація опорних знань
-Які бувають за висотою звуки?   Š
-Як позначаються довгі та короткі звуки?   Š
-Які настрої ми можемо почути у музиці?   Š
3. Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь (декламує вірш)
Падає, падає листя.
Листя в саду мерехтить.
Жовте, яскраво-вогнисте
Тихо за вітром летить.
Про яку пору року йдеться у цьому віршику?   Š
Правильно, про осінь.
-А чи помітили ви красу осені дорогою до школи? Чи прислухалися до її  звуків?
-Якщо б ви були композиторами, яку б музику ви написали, щоб передати  осінні настрої?
Сьогодні на уроці ми поміркуємо про те, якою може бути музика осені.( стор.21)
4. Основна частина
У ч и т е л ь. Як ви вважаєте, чи легко зрозуміти, про що розповідає музика? Одразу можна навіть заплутатися.
Для того щоб зрозуміти музику, потрібно навчитися слухати її та дотриму-вати певних правил: сидіти зручно, звикати слухати музику в тиші, слухати уважно та не відволікатися.
4.1. Засвоєння нових знань. Засвоєння понять
-Які музичні інструменти вам відомі?   Š
З-поміж багатьох інструментів є чудовий чарівний інструмент — сопілка.
Знайшли ми в полі гілочку —шукали цілий день.
Калинову сопілочку зробили для пісень.
Цей інструмент схожий на пастушу дудочку.
Про її чарівний спів йдеться у багатьох українських казках і піснях,
а нам сопілочка допоможе пригадати літо, те, як гостювали у селі у бабусь та дідусів або з батьками ходили у похід та милувалися чудовими сільськи-ми краєвидами. Погляньте на малюнок. Що на ньому зображено?
Картини сільського життя із зображенням природи і пастушків — це  пастораль.
4.2. Слухання музики
У ч и т е л ь. Український композитор В. Косенко розповів зміст картини музичною мовою у п’єсі «Пасторальна». Вслухайтеся в цю музику, що нагадує звучання пастушої дудочки.
-Який настрій дарує вам ця музика?   Š
Слухання п’єси «Пасторальна» В. Косенка
-Якими барвами можна передати цей настрій?   Š
-Чому пастушок грає на сопілці, а не на якомусь іншому інструменті?   Š
-Як звучала музика: тихо чи гучно?   Š
Засвоєння понять «гучні та тихі музичні звуки»
4.3. вокально-хорова робота
У ч и т е л ь. Восени після збирання врожаю люди влаштовували свято, дякували силам природи — сонцю, землі, дощу — за гарний врожай. Який гар-ний урожай ми зібрали на городі! Тут і буряки, і огірочки, і диня — всього і не перелічиш. Але найголовніший на городі — це гарбуз! Про гарбуз та його роди-чів український народ склав пісню, яку ми зараз вивчимо.
Розучування пісні-гри «Ходить гарбуз по городу» з про-плескуванням пульсу та ритму.(стор.23)
5.Підсумок уроку
У ч и т е л ь. Сьогодні на уроці ми зрозуміли, що музика може розповідати
про все: про настрій, почуття — і навіть малювати картини природи особливою мовою — мовою музики.
-Який твір ми слухали сьогодні на уроці?   Š
-Яку назву має пісня-гра про господаря огороду?   Š

Клас 1
Урок № 10
Тема :  Хто такий композитор?
Мета:
навчальна:   y засвоїти з учнями життєві зв’язки музики, поняття «слухач», «виконавець», «композитор»; сприяти усвідомленню особливості музики конкретного образно-сюжетного напрямку;
розвивальна:    розвивати творчу уяву, фантазію учнів;
виховна:    виховувати інтерес, любов до навчання, природи.
Музичний матеріал: В. Косенко «Дощик»; М. Парцхаладзе «Осінній дощик»; поспівка «Ля-ля-ля»; «Плаче черепаха » М.Ведмедеря.ігри «Дощ у лісі», «Музична луна».
Наочні посібники:  нотна хрестоматія; портрет композитора В.  Косенка; ілюстрації  до музичних творів; підручник  ,,Музичне мистецтво,,  Л.Аристова , 1 клас.
Обладнання: CD-програвач; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
1. Організаційний момент. Музичне вітання.
2. Актуалізація опорних знань.
-Що потрібно, щоб зазвучала музика?   Š
-Хто виконує музику?   Š
-Які музичні інструменти ви знаєте?   Š
3. Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь. Як ви вважаєте, чи легко зрозуміти, про що розповідає музи-ка? Одразу можна навіть заплутатися. Для того щоб зрозуміти музику, потріб-но навчитися слухати її та дотримувати певні правила: сидіти зручно, звикати
слухати музику в тиші, слухати уважно та не відволікатися.
А хто створює музику? Про це ми дізнаємося на уроці.
4. Основна частина
4.1. Засвоєння нових знань
Засвоєння понять
Як називають людину, яка слухає музику?   Š
Таку людина називають слухачем.
Хто виконує музику?   Š
Людина, яка виконує музику,— виконавець.( підручник. Стор.37)
Людина, яка створює музику,— композитор.
4.2. Слухання музики
У ч и т е л ь. За вікном осінь… Восени все частіше накрапає дощик. Кожен
із вас хоча б раз у житті потрапляв під дощ. Згадайте його великі краплинки,
що так і хочеться спіймати, а також бульбашки на калюжах.
Послухайте дві п’єси, у яких зображений дощик.
-Який із цих творів більш співзвучний осінньому настрою?   Š
Слухання п’єс «Дощик» В. Косенка (І ч.), «Осінній дощик» М. Парцхаладзе
Який дощик зображений у першому творі? (Легкий, веселий, танцювальний)
-         Чому «Дощик» В. Косенка не може бути осіннім?   Š
У цьому творі ми відчули, як легкі звуки падають, немов прозорі краплин-ки, що зливаються у рухливі струмочки мелодії. Музика то стрімка, то повіль-на, неначе справді навколо нас падають веселі краплинки.
Який дощик зображений у другому творі? (   Š Сумний, спокійний)
Чи відповідає він настрою осені?   Š
Якими кольорами можна зобразити ці твори?
Повторне слухання п’єс з елементами пластичного інтонування
4.3. Вокально-хорова робота
Гра «Дощ у лісі»
Гра «Музична луна»
Розучування поспівки «Ля-ля-ля», проспівування з контрастною інтонацією
Розучування пісні «Плаче черепаха » М.Ведмедеря. ( стор.38 )
Який настрій осені змальовано у пісні?   Š
Слухання, визначення настрою, особливостей мелодії, розучування,
робота над одночасним вступом, м’яким звуковеденням
5. Підсумки  уроку
Отже, про що розповіла музика нам сьогодні на уроці?   Š
Які настрої осені ми почули?   Š
Чим різняться дві п’єси — «Дощик» та «Осінній дощик»?   Š

Клас 1
Урок № 12
ТЕМА : Хоровод метелиці-хурделиці
Мета:
навчальна:    засвоїти з учнями поняття «засоби музичної виразності», «характер», «темп», «динаміка», «інструментальна музика»; звернути увагу учнів на те, що, зма-льовуючи образи природи, композитор виражає почуття людини;
розвивальна:    розвивати вокально-хорові, музично-ритмічні, творчі навички, ладо-ве відчуття учнів;
виховна:   виховувати любов до природи, людини.
Музичний матеріал: Р. Шуман «Дід Мороз»; поспівка «На засніженім лужку»; україн-ська народна пісня «Іде-іде дід-дід»; В. Верменич «Запросини Діда Мороза»; укра-їнський народний танець «Метелиця».
Наочні посібники:  нотна хрестоматія; портрет Р.Шумана; ілюстрації до музичних творів; «Музичне мистецтво1 клас» Л.Аристова.
Обладнання: CD-програвач; іграшки; фонохрестоматія.
Тип уроку:комбінований урок.
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
- Яку пісню співають батьки своїм дітям перед сном?   Š
- Як називають музику, що співають?   Š
- Як музика розповідає про настрої та почуття?   Š
3. Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь. Сьогодні ми відкриємо ще одну музичну сторінку — зимову.
Грудень в білім кожушку Їде в санях по сніжку.
Січень сіє навкруги, Навіває крізь сніги.
Лютий кригою кує І морозу додає.

Чи можемо ми відчути настрої та ознаки зими у музиці?   Š
Про це ми дізнаємося сьогодні на уроці.
4. Основна частина
4.1. слухання музики
У ч и т е л ь. Незабаром казкове свято — Новий рік. Хто буде головним го-стем на цьому святі?
Ой, Дідусю наш Морозе,
Ти до нас прийди з морозом,
Швидше стукай у вікно,
В гості ждем тебе давно.
Послухайте, як зобразив Діда Мороза у своїй п’єсі німецький композитор Р. Шуман.
-         Про якого Діда Мороза розповіла музика?   Š
Слухання п’єси «Дід Мороз» Р. Шумана
У ч и т е л ь. різко й гучно музика розповіла про суворого Діда Мороза. Така музика звучала на початку та наприкінці п’єси. У середині п’єси музика була іншою — неспокійною та мінливою.
Про що вона розповіла нам?   Š

Так, вона розповіла про картину зимової негоди у лісі: завивання північно-го вітру, хуртовину, пургу. Такі музичні образи ми відчули у творі р. Шумана.
На якому музичному інструменті було виконано цю п’єсу?   Š
4.2. Засвоєння нових знань
Засвоєння понять
Інструментальноюназивають музику, що виконують на музичних інструментах.Різні образи у музиці створюють за допомогою таких засобів виразно-сті: характер, швидкість звучання (темп), сила звуку (динаміка).
Характер Динаміка
ЗАСОБИ ВИРАЗНОСТІ
Темп
Які засоби виразності допомогли відчути суворий характер Діда Мороза?   Š
Як ви гадаєте, чи може Дід Мороз бути суворим? Коли він таким буває?   Š
Чи можна було б цим твором розпочати новорічне свято?   Š
4.3. Вокально-хорова робота
Розучування поспівки «На засніженім лужку»
Розучування пісні «Іде-іде дід-дід» з показом руху мелодії рукою
У ч и т е л ь. Новорічне свято — це передусім весела музика, радісні пісні,
гарний настрій. Ми очікуємо веселого, доброго, щедрого, справедливого Ді-да Мороза на новорічному святі, де він буде головним гостем. А щоб Дід Мороз відгукнувся на наше запрошення, необхідно розучити та виконати для нього
пісню! Послухайте пісню «Запросини Діда Мороза» В. Верменича.
-         Із чим приходить у гості Дід Мороз?   Š
Слухання та розучування пісні «Запросини Діда Мороза» В. Верменича, робота над текстом, інтонацією, дикцією.
4.4. слухання музики
У ч и т е л ь. Неспокійно у зимовому лісі…
Український народний танець так і назвали — «метелиця». Веселий, швид-кий, у стрімкому кружлянні нібито передано справжню заметіль. Послухайте музику цього танцю.
Хто виконує цей танець — один музикант чи група?   Š
Слухання українського народного танцю «Метелиця»
Як би ви виконували цей танець: парами чи хороводом?   Š
Так, цей танець виконується хороводом, музика якого поступово приско-рюється, нібито передає кружляння сніжинок, які підхоплює зимовий вихор.
Повторне слухання танцю «Метелиця» з виконанням танцювальних рухів
5. Підсумки уроку
У ч и т е л ь. Сьогодні ми готувалися до зустрічі Нового року та вивчили пісню-запрошення Діду Морозу.
Хто написав пісню-запрошення Діду Морозу?   Š
Чи завжди Дід Мороз добрий та веселий?   Š
Яким зобразив у своїй п’єсі Діда Мороза Р. Шуман?   Š

Клас 1
Урок № 13
Тема: Як звучать музичні  інструменти?
Мета:
навчальна:    учити учнів співати природним звуком; засвоїти з ними поняття «па-уза»; ознайомити учнів з особливостями танцю «Козачок»;
розвивальна:    розвивати емоційну сферу учнів за допомогою емоційного змісту му-зики;
виховна:    виховувати емоційну чутливість, здатність до співпереживання, розумін-ня почуттів і думок, що виражені в музиці
Музичний матеріал:український народний танець «Козачок»; А. Філіпенко «То сніжинки, мов пушинки», «Гарний танець гопачок»; поспівка «Ля-ля-ля»; В. Верменич «Запросини Діда Мороза»
Наочні посібники:  нотна хрестоматія; ілюстрації до музичних творів; ілюстрації із зображенням музичних інструментів; підручник ,,Музичне мистецтво,. 1 клас, Л.Аристова;вірш «Білесенькі сніжиночки» М. Вороного.
Обладнання: CD-програвач; фонохрестоматія.
Тип уроку:комбінований урок.
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
-Як називають людину, яка виконує музику?   Š
-Яку музику називають вокальною?   Š
-Яку музику називають інструментальною?   Š
-Які музичні інструменти вам відомі?   Š
3. Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь. У чудовій країні Музика є багато цікавих мешканців — музич-них інструментів.
А чи хотілось би вам пограти на деяких? Але спочатку сьогодні ми поближ-че з ними познайомимося.
4. Основна частина
У ч и т е л ь. В усьому світі існує безліч музичних інструментів. Є інстру-менти, що можна зустріти у будь-якій країні (наприклад, фортепіано). А є ін-струменти, що називають народними, їх використовують лише музиканти пев-ного народу.
Відгадайте загадки:
У лісі народилась, У майстерні робилась,
А в руках заспівала. (Скрипка)
Це дерево не полінце, Шість дірочок має,
Весело співає. (Сопілка)
Як грає сопілка? (   Š Вона звучить дзвінко, весело.)
Барабан йому за брата,
В танці любить він кружляти,
Відбиває ритм, дзвенить і красиво бубонить. (Бубон)
Учитель демонструє малюнок із зображенням інструмента.
Україну прославляє,
Хоч не знає слів.Тугу людям розганяє
Багатострунний спів. (Бандура)
Учитель демонструє малюнок із зображенням інструмента.
4.1. Слухання музики
Слухання мелодії українського народного танцю «Козачок»
у виконанні українських народних інструментів
Який настрій має танець?   Š
Здоров'язбережувальні вправи.
4.2. Вокально-хорова робота
У ч и т е л ь. Сопілка може передавати різні настрої та почуття. Вона може
запросити до танцю, а може співати ласкаво, ніжно, немов заколисуючи.
Повторення поспівки «Ля-ля-ля»,
виконання у характері колискової та у характері танцю
4.3. Засвоєння нових знань
Засвоєння поняття «пауза»,
виконання ритмічної вправи до поспівки «Ля-ля-ля»
У ч и т е л ь. Чи помітили ви дорогою до школи, що калюжі вкрилися кри-гою, а з неба зриваються маленькі сніжинки — замерзлі краплинки осіннього
дощу?
Білесенькі сніжиночки, Вродились ми з води;
Легенькі, як пушиночки, Спустилися сюди.
Ми хмарою носилися, Від подиху зими,
І весело крутилися Метелицею ми.
М. Вороний
Розучування пісні «То сніжинки, мов пушинки» А. Філіпенка,
виконання з ритмічним супроводом на шумових інструментах
Музика у виконанні народних інструментів звучить весело, завзято, мовби
запрошує до танцю. «Гарний танець гопачок» — це назва української пісні.
На яких інструментах грають музики у цій пісні під час танцю?   Š
Розучування пісні «Гарний танець гопачок» А. Філіпенка,
робота над ритмічними особливостями
Продовження роботи над піснею «Запросини Діда Мороза» В. Верменича
5.Підсумки  уроку
- Про які музичні інструменти ви дізналися сьогодні на уроці?   Š
- Чому деякі інструменти називають народними?   Š

Клас 1
Урок № 14
Тема : Як звучать музичні інструменти?
Мета:
навчальна:   учити учнів співати природним звуком; засвоїти з ними поняття «пауза»; ознайомити учнів з особливостями танцю «Козачок»;
розвивальна:    розвивати емоційну сферу учнів за допомогою емоційного змісту музики;
виховна:   виховувати емоційну чутливість, здатність до спів-переживання, розуміння почуттів і думок, що виражені в музиці.
Музичний матеріал: український народний танець «Козачок»; А. Філіпенко «То сніжинки, мов пушинки», «Гарний танець гопачок»; поспівка «Ля-ля-ля»; В. Верменич «Запросини Діда Мороза».
Наочні посібники:  нотна хрестоматія; ілюстрації до музичних творів; ілюстрації із зображенням музичних інструментів; вірш «Білесенькі сніжиночки» М. Вороного.
Обладнання: CD-програвач; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань.
-Як називають людину, яка виконує музику?   Š
-Яку музику називають вокальною?   Š
-Яку музику називають інструментальною?   Š
-Які музичні інструменти вам відомі?   Š
3. Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь. У чудовій країні Музика є багато цікавих мешканців — музичних інструментів.
А чи хотілось би вам пограти на деяких? Але спочатку сьогодні ми поближче з ними познайомимося.
4. Основна частина
У ч и т е л ь. В усьому світі існує безліч музичних інструментів. Є інструменти, що можна зустріти у будь-якій країні (наприклад, фортепіано). А є інструменти, що називають народними, їх вико-ристовують лише музиканти певного народу.
Відгадайте загадки.
У лісі народилась,
У майстерні робилась,
А в руках заспівала. (Скрипка)
Це дерево не полінце,
Шість дірочок має,
Весело співає. (Сопілка)
Як грає сопілка? (   Š Вона звучить дзвінко, весело.)
Барабан йому за брата,
В танці любить він кружляти,
Відбиває ритм, дзвенить
І красиво бубонить. (Бубон)
Учитель демонструє малюнок із зображенням інструмента.
Україну прославляє,
Хоч не знає слів.
Тугу людям розганяє
Багатострунний спів. (Бандура)
Учитель демонструє малюнок із зображенням інструмента.
4.1. Слухання музики
Слухання мелодії українського народного танцю «Козачок»
у виконанні українських народних інструментів
Який настрій має танець?   Š
Здоров'язбережувальні вправи.
У ч и т е л ь. Сопілка може передавати різні настрої та почуття. Вона може
запросити до танцю, а може співати ласкаво, ніжно, немов заколисуючи.
4.2. Вокально-хорова робота
Повторення поспівки «Ля-ля-ля»,
виконання у характері колискової та у характері танцю
4.3. Засвоєння нових знань
Засвоєння поняття «пауза»,
виконання ритмічної вправи до поспівки «Ля-ля-ля»
У ч и т е л ь. Чи помітили ви дорогою до школи, що калюжі вкрилися кри-гою, а з неба зриваються маленькі сніжинки — замерзлі краплинки осіннього
дощу?
Білесенькі сніжиночки,
Вродились ми з води;
Легенькі, як пушиночки,
Спустилися сюди.
Ми хмарою носилися
Від подиху зими,
І весело крутилися
Метелицею ми.
М. Вороний
Розучування пісні «То сніжинки, мов пушинки» А. Філіпенка,
виконання з ритмічним супроводом на шумових інструментах
Музика у виконанні народних інструментів звучить весело, завзято, мовби
запрошує до танцю. «Гарний танець гопачок» — це назва української пісні.
На яких інструментах грають музики у цій пісні під час танцю?   Š
Розучування пісні «Гарний танець гопачок» А. Філіпенка,
робота над ритмічними особливостями
Продовження роботи над піснею «Запросини Діда Мороза» В. Верменича
5. Підсумки уроку
Про які музичні інструменти ви дізналися сьогодні на уроці?   Š
Чому деякі інструменти називають народними?  

ŠКлас 1
Урок № 15
ТЕМА : Щедрівочка щедрувала…
Мета:
навчальна:    засвоїти з учнями поняття «колядка», «щедрівка»; підготувати учнів до уроку-концерту;
розвивальна:    розвивати вокально-хорові навички, творчі здібності учнів;
виховна:    виховувати любов до народних традицій, людяність та доброту.
Музичний матеріал:укр. народна пісня в обробці М. Леонтовича «Щедрик»; укр. нар. пісні «Коляд, коляд, колядниця», «Щедрівочка щедрувала», «Іде-іде дід-дід»; А. Філіпенко «Гарний танець гопачок», «То сніжинки, мов пушинки».
Наочні посібники:  нотна хрестоматія; портрет композитора М.Леонтовича; ілюстрації до музичних творів; «Музичне мистецтво 1 клас» Л.Аристова.
Обладнання: CD-програвач; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань
- Хто виконує музику?   Š
- Якою буває музика за виконанням?   Š
- Які народні інструменти ви знаєте?   Š
- Хто створює музику?   Š
3. Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь. Незабаром свято Нового року. Ми відчуваємо передноворічне хвилювання. Що принесе Новій рік? Які подарунки, які приємні сюрпризи?
А як краще привітати своїх близьких, друзів, сусідів із цим святом? Ну, звісно,— піснею! Але пісні, у яких ми бажаємо щастя і добробуту добрим людям,— це особливі пісні. Чи знаєте ви такі? Сьогодні ми їх обов’язково вивчимо.
4. Основна частина.
У ч и т е л ь (декламує вірш)
Ось і зима вже настала,
Там, де шуміли луги,
Там, де зозуля кувала,—
Знов забіліли сніги.
Наші пращури були сміливими, працьовитими людьми, але явища природи залишилися для них незрозумілими, таємничими. Тому людям здавалося, що ними керують якісь вищі, невідомі сили. Прадавні люди дуже хвилювали-ся за врожай і за власну долю. Якщо все було гаразд, їх радість не знала меж, вони влаштовували гучні свята з карнавальною ходою, тобто переодяганнями, піснями, танцями. Вулицями ходили юрби дітей, парубків і дівчат.
4.1. Засвоєння нових знань
Засвоєння понять
Біля кожної хати молодь виконувала новорічні вітальні пісні — колядки, величала господарів, бажала в новому році доброго врожаю, колядувала.

Коли колядники входили до хати, вони вітали господарів із Новим
роком.
Добрий вечір, господарю, у вашій оселі!
Приміть наші побажання на свята веселі!
Хай вам радість усміхнеться зіркою ясною,
Хай вінчається вам праця славою гучною!
У ч и т е л ь. Здебільшого колядки виконували хлопці. У гумо-ристичних колядках колядники символічно вимагають за коляду-вання ковбасу, гроші, пироги, вареники, а коли їм відмовляють, то діти жартома погрожують рознести хату, викрутити роги у волів. Послухайте колядку!
Слухання колядки «Коляд, коляд, колядниця»
-         Як рухається мелодія?   Š
Засвоєння понять
Передноворічний вечір називають щедрим. Пісні, що виконували у цей день, називали відповідно щедрівками. Їх зазвичай виконували дівчата.
Слухання щедрівки «Щедрівочка щедрувала»
- Яким є характер цієї новорічної пісні?   Š
Здоров'язбережувальні вправи.
4.2. Вокально-хорова робота.
Розспівування.
Розучування колядки «Коляд, коляд, колядниця» (з показом руху мелодії рукою)
та щедрівки «Щедрівочка щедрувала»
4.3. Слухання музики
У ч и т е л ь. У багатьох країнах світу українська народна пісня «Щедрик» є ознакою незабутнього святкового настрою на різдвяні свята. Її проста мелодія нагадує спів пташки, яка несе людям добру вість і побажання у новому році щастя і добробуту.
Слухання української народної пісні в обробці М. Леонтовича «Щедрик»
-         Який настрій подарувала вам ця пісня?   Š
-         Що бажають людям на різдвяні свята?   Š
- Що ви хочете побажати своїм рідним?   Š
4.4. Вокально-хорова робота
Продовження роботи над українською народною піснею «Іде-іде дід-дід»
Продовження роботи над піснею «Гарний танець гопачок» А. Філіпенка
Продовження роботи над піснею «То сніжинки, мов пушинки» А. Філіпенка
5.  Підсумки уроку
У ч и т е л ь. До нашої пісенної скриньки ми додали сьогодні пісні-побажання, що дарують люди один одному на Новий рік та на різдвяні свята.
-         Як називають пісні, що виконують на Новий рік?   Š
-         Хто склав ці пісні?   Š
-         Як називають пісні, що їх виконують на різдвяні свята?   Š




Немає коментарів:

Дописати коментар