
Нарівні зі Страдіварі Гварнері вважається одним з найвидатніших у світі майстром смичкових інструментів. А скрипка Гварнері В’єтан, виставлена на продаж, була прозвана в музичних колах Моною Лізою серед скрипок.
Скрипка була продана на аукціоні в липні 2010 в Чикаго. Новий власник дорогоцінного інструменту – британський банкір Ян Стокер.
Зараз у світі налічується 140 скрипок цього майстра, і багато з них належать різним музеям і фондам.
Відлуння епох у музичному мистецтві
Музика — звучання часу, його дух.
Сергій Коненков (російський скульптор)
Мистецтво дає можливість уявити духовний образ кожної епохи. Воно, як чутливий камертон, уловлює її дух і характер, залишаючись у майбутньому виразником свого часу.
Традиційно вирізняють декілька великих культурних епох, серед яких:
Відродження (XIV—XVII ст.)
Новий час (XVII—XIX ст.)
Новітній час — з XX ст.
Кожна епоха відзначена в мистецтві певними художньо-стильовими напрямами.
Бароко (з італ. вибагливий, химерний, примхливий) — стилістичний напрям у європейському мистецтві кінця XVI — середини XVIII ст. Його характерними ознаками були пишність і декоративність форм.
З цим періодом пов'язані розквіт поліфонії і зародження нових музичних жанрів — опери, ораторії, кантати, сонати, концерту. Набуває розвитку сольне виконавство, зокрема, бельканто (з італ. чудовий спів). Вдосконалюється віртуозна майстерність музикантів-інструменталістів, для яких видатними скрипковими майстрами Італії — А. Аматі, Дж. Гварнері, А. Страдіварі — створено інструменти, неперевершені за красою звучання. Музика бароко досягла вершин у творчості К. Монтеверді, А. Кореллі, А. Вівальді, Г.-Ф. Генделя, Й.-С. Баха.
Класицизм (від лат. взірцевий) — один з провідних напрямів європейського мистецтва XVII — початку XIX ст., для якого зразком були традиції античності та Відродження.
Для художніх творів епохи класицизму характерні суворість форм, лаконізм і гармонійність. Найвищі досягнення музичного класицизму пов'язані зі становленням віденської класичної школи. У творчості найвидатніших її представників — Й. Гайдна, В.-А. Моцарта, Л. Бетховена (в Україні — М. Березовського, Д. Бортнянського) по-новому зазвучали музичні жанри і форми. Великим був їхній внесок у розвиток опери; саме в цей період сформувався жанр симфонії.
Романтизм — напрям у європейському мистецтві, який склався наприкінці XVIII — початку XIX ст. Основою романтичного світосприйняття став розлад ідеалу і соціальної дійсності. Затверджується самоцінність духовно-творчого життя особистості. Музика романтизму — це голос серця. Серед видатних представників романтизму — Ф. Шуберт, Р. Шуман, Ф. Шопен, Ф. Ліст, Р. Вагнер, Ф. Мендельсон-Бартольді та інші.
Реалізм (від лат. речовий, дійсний) — один з основних принципів у мистецтві: правдиве, об'єктивне відображення дійсності різноманітними художніми засобами. Він ніби закликав митців повернутися зі світу надхмарних мрій на землю, до людей. Героями художників-реалістів ставали звичайні люди, а основною темою творчості — повсякденне життя.
Видатні досягнення реалізму в світовій музиці пов'язані з іменами П. Чайковського, Дж. Верді, Ж. Бізе, М. Мусоргсько-го, М. Лисенка та багатьох інших.
Імпресіонізм (від франц. враження) — творчий напрям у мистецтві, який виник у другій половині XIX ст. Представники імпресіонізму прагнули якнайбільш природно відобразити реальний світ в його мінливості, передати швидкоплинність вражень.
Барвистість і мальовничість імпресіонізму розкриває нове бачення світу, закоханість у його красу. У музиці імпресіонізм найяскравіше представили два французьких композитори — К. Дебюссі та М. Равель.
Для сучасних композиторів і аранжувальників музика минулих часів є своєрідною художньою моделлю для написання оригінальних творів. Завдяки новим принципам «мислення у звуках» цікаво поєднуються минуле й сучасне, традиційне й новаторське.
«Відлуння епох» — це духовний зв'язок усіх часів. Нетлінні шедеври, народжені художнім генієм людства, завжди сучасні, адже метою мистецтва є збереження найважливішого його надбання — Духовності, споконвічного прагнення до Ідеалу, Гармонії та Краси.
Немає коментарів:
Дописати коментар